Co uvolňují svíčky: chemie, zdraví a pravda o jejich hoření

Co uvolňují svíčky: chemie, zdraví a pravda o jejich hoření

Vzduch v bytě může vonět jako vanilka, levandule – nebo chemická laboratoř. Záleží jen na tom, jakou svíčku doma zapálíte. Svíčky jsou pro mě malý domácí rituál. Když se večer usadím na gauč s kočkou Lízou, svíčka dokáže změnit celou atmosféru. Ale málokdo se skutečně zamýšlí nad tím, co vlastně do vzduchu posílá jediný plamínek. Ať už jde o „přírodní“ sójovou svíčku nebo levnou parafínku z výprodeje, vdechujete směs mnoha látek, které nejsou vždy tak nevinné, jak vypadají.

Jaké látky ze svíček se dostávají do vzduchu

Když zapálíte svíčku, sledujete rozpouštění vosku a třpytivý plamínek. Ale co cítíte nosem? Složení svíčky se během hoření dramaticky mění. Přes 80 % svíček prodávaných v Česku se vyrábí z parafínu – to je levný vedlejší produkt z ropy. Při hoření parafínu vznikají látky, které v laboratoři dostávají názvy jako formaldehyd, toluen, benzen nebo aceton. Tohle nejsou žádní kamarádi vašeho dýchacího systému – kouř parafínových svíček obsahuje například i známý karcinogen benzen. Výzkum z jihočeské univerzity z roku 2022 měřil v českých domácnostech emise z různých svíček. Výsledek byl jasný: parafínové svíčky uvolňují během dvou hodin pálení až šestinásobně více formaldehydu než třeba svíčka ze 100% včelího vosku. Sójové svíčky nebo ty z kokosového vosku jsou na tom často lépe, protože jsou vyladěné pro čistší hoření. Dokonalé to ale není ani u nich – při spalování jakéhokoli organického materiálu vznikají tzv. VOC (těkavé organické látky), které přispívají ke znečištění vzduchu uvnitř bytu.

Na jádru věci nezměníte nic tím, jestli si koupíte drahou nebo levnou svíčku, pokud je základ pořád parafín. Parafín není špatný jen kvůli tomuhle. Lidi často podceňují i knoty – levné svíčky mohou mít knot s příměsí kovu (olovo, někdy zinek), což je doslova dýchací pastička. Od roku 2003 je sice olovo v EU zakázané, ale dovozové svíčky z trhu mimo EU nemusí zákaz respektovat. Nechci malovat čerta na zeď, většina běžných supermarketových svíček sice neobsahuje olovo, ale co třeba kouzelná „aroma svíčka“ bez etikety z doslova tržnice?

Další část mozaiky jsou esenciální a vonné oleje. Vonné svíčky patří k hitům posledních let, jenže drahé vůně původem z Francie málokdo použije. Takže se tam místo esenciálních olejů často najdou syntetické vonné látky – některé z nich mohou být také zdraví škodlivé v případě dlouhodobého vdechování. Například lilial, dnes už v EU zakázaný kvůli podezření z karcinogenity, donedávna běžně voněl v krémech i svíčkách. Aromatické uhlovodíky, aceton nebo styren – to všechno můžete najít v ovzduší malého bytu po hodině pálení levných vonných svíček.

Zdravotní dopady hoření svíček a bydlící mazlíčci

Zdravotní dopady hoření svíček a bydlící mazlíčci

Lidé si často myslí, že svíčky jsou neškodné, protože „tak se používaly už dávno“. Jenže tehdy byli lidé zvyklí na otevřené ohně a větrání. V moderních bytech je všechno utěsněné – dvojitá okna, plastové dveře, málo čerstvého vzduchu. Domácí svíčky mohou zvyšovat koncentraci formaldehydu na úroveň, která je ve venkovním ovzduší signalizací smogové situace.

Podle studie z Oxford University už krátká expozice zplodin (15 minut denně během týdne) může citlivějším osobám vyvolat bolest hlavy, dráždění očí nebo krku. Zvlášť pokud pálení svíčky kombinujete s jinými věcmi – třeba vaříte, kouříte, používáte spreje nebo máte doma mazlíčky. Kočka Líza na mě občas vrhá pohled „co jsi mi to sem zase pustila za vůni“, protože některé vůně jsou pro kočky toxické (například čajovník, skořice, citrusy nebo hřebíček). V malém bytě stačí dvacet minut a ve vzduchu je znát mastný film podél oken. Zkuste udělat test: když sfouknete svíčku v malé místnosti a po chvíli otevřete okno, ucítíte čistší vzduch. To je VOC a chemikálie, které se ve vzduchu postupně rozkládají.

Tabulka ukazuje průměrné hodnoty některých látek po dvou hodinách pálení svíček v místnosti 20 m²:

LátkaParafínová svíčkaVčelí voskSojový vosk
Formaldehyd (µg/m³)48915
Benzene (µg/m³)1823
Toulen (µg/m³)1434

Děti, těhotné ženy, lidé s astmatem nebo alergiemi by měli být opatrní. To platí dvakrát pro domácnosti s mazlíčky. Zvířata mají citlivější čich a jejich dýchací cesty reagují rychleji na dráždivé látky. Skotská asociace veterinářů už před několika lety varovala, že dlouhodobé vystavení vonným svíčkám může Vánoce s pálením aromat opravdu znepříjemnit – nejen kočkám, ale i psům nebo ptákům.

"Mnoho zákazníků se mě ptá, proč je jejich kočka po zapálení aromatické svíčky unavená nebo vyhledává úkryt. Svíčky nejsou zlo, ale ve špatné kvalitě dokážou z malého bytu udělat neviditelný plynový komoru – byť v minimálním měřítku," říká MVDr. Eva Machová, veterinářka a poradkyně pro toxikologii.

Praktické rady, jak svíčky vybírat a používat bezpečně

Praktické rady, jak svíčky vybírat a používat bezpečně

Chcete domov provoněný a útulný, ale ne zadýchaný toxiny? Pomůže znát pár zásad. Vybírejte svíčky s jasně uvedeným složením. Jediný opravdu srozumitelný štítek je ten, kde je napsáno „100% včelí vosk“, „100% sójový vosk“, nebo „cotton wick“ (bavlněný knot). Pokud na svíčce není štítek složení, dejte raději ruce pryč. Máte-li na výběr, vždy sáhněte po přírodních variantách. Včelí vosk kromě jemné vůně obsahuje stopové množství propolisu a údajně i čistí vzduch – nejde sice o ověřenou vědeckou pravdu, ale lidové zkušenosti tomu nasvědčují už staletí.

Při každém zapalování platí pravidlo: větrejte. Po zapálení svíčky je dobré každých 30–45 minut krátce otevřít okno – klidně na pět minut. Pokud máte malý byt, zkuste pálení svíček omezit nebo střídat s jinými způsoby provonění (aroma difuzéry na bázi vody, sušené květy apod.).

  • Nepřekračujte standardní dobu hoření uvedenou výrobcem.
  • Nikdy nenechávejte svíčku hořet bez dozoru, a to nejen kvůli ohni, ale i kvůli zdraví.
  • Zkraťte knot na max. 0,5 cm – dlouhý knot kouří a víc uvolňuje škodlivin.
  • Nekupujte svíčky s podezřelými vůněmi, výrazně umělými barvami nebo podezřelými obaly.
  • Ptejte se na původ – někteří čeští výrobci garantují svíčky jen z včelího vosku, bez příměsí a s certifikovanými vůněmi.
  • Pokud máte hodně citlivé děti nebo mazlíčky, svíčky vůbec nepalte, nebo si je užijte venku při grilování.

Svíčky dovedou být krásnou součástí večerního relaxu – vždyť i já si je občas připaluji, když Líza není u mě v pokoji. Ale vybírám si a střídám je s vůní pečeného jablka nebo s difuzérem bez alkoholu. Právě v detailech je rozdíl – u svíčky vždy platí, že méně je více. A když už chcete pálení svíčky povýšit na domácí rituál, vybírejte srdcem i rozumem. Malý plamínek se snadno promění ve zdroj toxického kouře. Domov má vonět po vás, ne po chemii.